„Život je o každém okamžiku…“

Cestou k moři nezapomínejte na prevenci tromboembolie

Datum zveřejnění: 19. 7. 2017

Onemocnění bývá označováno jako tzv. syndrom turistické třídy. Dlouhodobé sezení v autě, autobuse nebo v letadle může způsobit zdravotní komplikace. Pokud jedete na cestu delší než osm hodin, nezapomínejte na pravidelný pohyb s končetinami a dostatečný přísun nealkoholických tekutin. Můžete díky tomu předejít vzniku tromboembolie.

Právě dlouhodobé sezení ve stejné poloze, překřížené a pokrčené nohy a nedostatek tekutin jsou rizikem, při kterém může dojít k porušením rovnováhy mezi tvorbou a rozpouštěním drobných sraženin v krvi. Nejčastěji jsou výskytem trombu postiženy žíly v dolní končetině. Vytvořit se však může také v horních končetinách nebo jinde v žilním systému.

V čem prevence spočívá?

Pokud jste trombózu neměli, dbejte na dostatečný přísun tekutin před a během cesty (nealkoholických nápojů), cvičte s dolními končetinami, když je příležitost, projděte se.

Jestliže se u Vás v minulosti již tromboembolie vyskytla, je důležitá prevence formou injekce nízkomolekulárního heparinu (LMWH), a to vždy před cestou. Pokud pacient po prodělané trombóze souběžně s cestováním podstupuje antikoagulační terapii Warfarinem, v tomto případě injekce nutná není. Každopádně i zde platí doporučení jako v prvním případě, tedy před a během cestování dostatečný přísun tekutin a cvičení s dolními končetinami.

Jak tromboembolii rozpoznat a co dělat, když se projeví? Podívejte se na video, ve kterém na tyto otázky odpověděl doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D., odborný garant nadačního fondu AQUAPURA.

Aktuality

Golf 2019

1. 7. 2019
8. ročník tradičního charitativního golfového turnaje v Golf resortu Kunětická hora

Sportovní odpoledne NF Aquapura 2019

11. 6. 2019
Ve čtvrtek 16.5 se konal 7. ročník charitativní akce na podporu pacientů s poruchou srážlivosti krve. Akce probíhala současně s XXVI. česko-slovenskou konferencí o trombóze a hemostáze. Děkujeme všem partnerům, kteří se podíleli na organizaci. Sponzorům, kteří věnovali finanční dary a hodnotné ceny pro vítěze. Děkujeme také všem zúčasněným, kteří i přes nepříznivé počasí udělali něco pro sebe a hlavně pro dobrou věc. :)
» archiv aktualit
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí