„Život je o každém okamžiku…“

Cestou k moři nezapomínejte na prevenci tromboembolie

Datum zveřejnění: 19. 7. 2017

Onemocnění bývá označováno jako tzv. syndrom turistické třídy. Dlouhodobé sezení v autě, autobuse nebo v letadle může způsobit zdravotní komplikace. Pokud jedete na cestu delší než osm hodin, nezapomínejte na pravidelný pohyb s končetinami a dostatečný přísun nealkoholických tekutin. Můžete díky tomu předejít vzniku tromboembolie.

Právě dlouhodobé sezení ve stejné poloze, překřížené a pokrčené nohy a nedostatek tekutin jsou rizikem, při kterém může dojít k porušením rovnováhy mezi tvorbou a rozpouštěním drobných sraženin v krvi. Nejčastěji jsou výskytem trombu postiženy žíly v dolní končetině. Vytvořit se však může také v horních končetinách nebo jinde v žilním systému.

V čem prevence spočívá?

Pokud jste trombózu neměli, dbejte na dostatečný přísun tekutin před a během cesty (nealkoholických nápojů), cvičte s dolními končetinami, když je příležitost, projděte se.

Jestliže se u Vás v minulosti již tromboembolie vyskytla, je důležitá prevence formou injekce nízkomolekulárního heparinu (LMWH), a to vždy před cestou. Pokud pacient po prodělané trombóze souběžně s cestováním podstupuje antikoagulační terapii Warfarinem, v tomto případě injekce nutná není. Každopádně i zde platí doporučení jako v prvním případě, tedy před a během cestování dostatečný přísun tekutin a cvičení s dolními končetinami.

Jak tromboembolii rozpoznat a co dělat, když se projeví? Podívejte se na video, ve kterém na tyto otázky odpověděl doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D., odborný garant nadačního fondu AQUAPURA.

Aktuality

7. ročník Golfového turnaje

11. 9. 2018
29.8.2018 se v Golf resortu Kunětická hora konal již 7. charitativního Golfového turnaje

Golfový turnaj 2018

1. 7. 2018
Rádi bychom Vás tímto pozvali na 7. ročník charitativního golfového turnaje nadačního fondu Aquapura. Turnaj se koná ve středu 29. srpna 2018 na 18jamkovém hřišti Golf & Spa Kunětická Hora.
» archiv aktualit
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí