„Život je o každém okamžiku…“

Cestou k moři nezapomínejte na prevenci tromboembolie

Datum zveřejnění: 19. 7. 2017

Onemocnění bývá označováno jako tzv. syndrom turistické třídy. Dlouhodobé sezení v autě, autobuse nebo v letadle může způsobit zdravotní komplikace. Pokud jedete na cestu delší než osm hodin, nezapomínejte na pravidelný pohyb s končetinami a dostatečný přísun nealkoholických tekutin. Můžete díky tomu předejít vzniku tromboembolie.

Právě dlouhodobé sezení ve stejné poloze, překřížené a pokrčené nohy a nedostatek tekutin jsou rizikem, při kterém může dojít k porušením rovnováhy mezi tvorbou a rozpouštěním drobných sraženin v krvi. Nejčastěji jsou výskytem trombu postiženy žíly v dolní končetině. Vytvořit se však může také v horních končetinách nebo jinde v žilním systému.

V čem prevence spočívá?

Pokud jste trombózu neměli, dbejte na dostatečný přísun tekutin před a během cesty (nealkoholických nápojů), cvičte s dolními končetinami, když je příležitost, projděte se.

Jestliže se u Vás v minulosti již tromboembolie vyskytla, je důležitá prevence formou injekce nízkomolekulárního heparinu (LMWH), a to vždy před cestou. Pokud pacient po prodělané trombóze souběžně s cestováním podstupuje antikoagulační terapii Warfarinem, v tomto případě injekce nutná není. Každopádně i zde platí doporučení jako v prvním případě, tedy před a během cestování dostatečný přísun tekutin a cvičení s dolními končetinami.

Jak tromboembolii rozpoznat a co dělat, když se projeví? Podívejte se na video, ve kterém na tyto otázky odpověděl doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D., odborný garant nadačního fondu AQUAPURA.

Aktuality

Sportuj s NF Aquapura

24. 3. 2019
Letos pořádáme již 8. ročník tradiční charitativní akce Nadačního fondu Aquapura. Ve spolupráci s našimi partnery jsme letos klasický běžecký závod rozšířili o další sportovní aktivity.

Dar pro Úrazovou nemocnici v Brně

21. 3. 2019
Ve čtvrtek 21.3. jsme darovali 3 přístroje na měření INR včetně příslušenství do Úrazové nemocnice v Brně. Dar předal osobně zakladatel Nadačního fondu Aquapura JUDr. Pavel Staněk do rukou primáře a náměstka pro léčebně-prev. péči MUDr. Radima Kyzlinka a ředitele Ing. Zdeňka Buštíka, MBA.
» archiv aktualit
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí