„Život je o každém okamžiku…“

Cestou k moři nezapomínejte na prevenci tromboembolie

Datum zveřejnění: 19. 7. 2017

Onemocnění bývá označováno jako tzv. syndrom turistické třídy. Dlouhodobé sezení v autě, autobuse nebo v letadle může způsobit zdravotní komplikace. Pokud jedete na cestu delší než osm hodin, nezapomínejte na pravidelný pohyb s končetinami a dostatečný přísun nealkoholických tekutin. Můžete díky tomu předejít vzniku tromboembolie.

Právě dlouhodobé sezení ve stejné poloze, překřížené a pokrčené nohy a nedostatek tekutin jsou rizikem, při kterém může dojít k porušením rovnováhy mezi tvorbou a rozpouštěním drobných sraženin v krvi. Nejčastěji jsou výskytem trombu postiženy žíly v dolní končetině. Vytvořit se však může také v horních končetinách nebo jinde v žilním systému.

V čem prevence spočívá?

Pokud jste trombózu neměli, dbejte na dostatečný přísun tekutin před a během cesty (nealkoholických nápojů), cvičte s dolními končetinami, když je příležitost, projděte se.

Jestliže se u Vás v minulosti již tromboembolie vyskytla, je důležitá prevence formou injekce nízkomolekulárního heparinu (LMWH), a to vždy před cestou. Pokud pacient po prodělané trombóze souběžně s cestováním podstupuje antikoagulační terapii Warfarinem, v tomto případě injekce nutná není. Každopádně i zde platí doporučení jako v prvním případě, tedy před a během cestování dostatečný přísun tekutin a cvičení s dolními končetinami.

Jak tromboembolii rozpoznat a co dělat, když se projeví? Podívejte se na video, ve kterém na tyto otázky odpověděl doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D., odborný garant nadačního fondu AQUAPURA.

Aktuality

Vánoční dárek pro pacienty nemocnice v Pardubicích

29. 12. 2017
Před koncem roku 2017 daroval nadační fond AQUAPURA dva lékařské přístroje k měření INR u pacientů na antikoagulační léčbě Nemocnici Pardubického kraje a.s. Přístroje v hodnotě 49 370 Kč včetně testovacích proužků, které umožní téměř 100 vyšetření zdarma, budou sloužit na kardiologickém oddělení a na oddělení úrazové chirurgie.

PF 2018

20. 12. 2017
Milí příznivci nadačního fondu AQUAPURA, přejeme Vám šťastné a radostné Vánoce. V novém roce 2018 ať Vás provází pevné zdraví. Děkujeme Vám za laskavou pomoc lidem s poruchou srážlivosti krve. Pavel a Monika Staňkovi zakladatelé nadačního fondu AQUAPURA
» archiv aktualit
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí