„Život je o každém okamžiku…“

Nemocnice Nové Město na Moravě převzala lékařské vybavení


/6. dubna 2016/


Dva lékařské přístroje včetně testovacích proužků v celkové hodnotě 54 888 Kč získala od nadačního fondu AQUAPURA Nemocnice Nové Město na Moravě pro pacienty oddělení klinických laboratoří a transfúzní služby (OKLT). Pro osoby s diagnostikovanou tromboembolickou nemocí, které podstupují antikoagulační léčbu, jsou tyto přístroje velkým přínosem, jelikož dokáží monitorovat hodnoty INR pouze ze vzorku kapilární krve a navíc v krátkém časovém intervalu.

Původně jsme s nadačním fondem začínali dovybavením hematologických oddělení nemocnic v Královéhradeckém kraji a jsem velmi rád, že se činnost fondu rozšířila a uplatňuje se také v dalších krajích, jako jsou Pardubický, Liberecký, Olomoucký a nově v Kraji Vysočina. Těchto přístrojů je v nemocnicích obecně nedostatek, a my se snažíme tuto situaci změnit,“ řekl JUDr. Pavel Staněk, zakladatel a předseda správní rady nadačního fondu AQUAPURA.

Nadační fond AQUAPURA se šestým rokem zaměřuje na zvýšení kvality péče o pacienty s poruchami srážlivosti krve. Jeho hlavní aktivitou je zlepšení vybavenosti nemocnic, ve kterých jsou léčeni pacienti s tromboembolickou nemocí (TEN). Daroval již 40 lékařských přístrojů nemocnicím v různých místech České republiky. Jsou používány k měření hodnot INR krve pacientů, kteří podstupují antikoagulační terapii. Pro správnou účinnost léku je potřeba těmto pacientům v pravidelných intervalech měřit hodnotu protrombinového času, vyjádřeného jako INR (International Normalized Ratio).

„Tento přístroj jsme na našem oddělení dosud neměli. Myslím si, že bude velkým přínosem, a to především u pacientů, kteří mají špatný stav žil, tedy zejména onkologičtí pacienti po chemoterapiích. Dále mohou být jistě přínosem pro ty nemocné, kteří z nějakého důvodu mají problém s dojížděním, a tak je možno monitorovat jejich hodnoty INR v domácím prostředí a konzultovat následně telefonicky. Činnost nadačního fondu AQUAPURA je velmi záslužná a roky přispívá ke zlepšení péče o pacienty s tromboembolickou nemocí,“ řekla primářka MUDr. Vlasta Musilová z oddělení OKLT Nemocnice Nové Město na Moravě. Přístroje jsou používány při měření hodnot INR u pacientů, kteří užívají Warfarin a potřebují pravidelný monitoring krve. „V průměru ošetřujeme 200 těchto pacientů měsíčně. Při nastavování léčby musí dojíždět i 2-­3x týdně, u dlouhodobých pacientů jsou kontroly po 4-­6 týdnech. Ale poruchy srážlivost se netýkají jen pacientů na Warfarinu, tedy dalších 100 osob měsíčně dochází na diagnostiku a léčbu jiných poruch srážlivosti krve,“ upřesnila MUDr. Vlasta Musilová.

V Kraji Vysočina zároveň uspořádal nadační fond AQUAPURA ve spolupráci s dlouholetým odborným garantem doc. MUDr. Petrem Dulíčkem, Ph.D., hematologem Fakultní nemocnice Hradec Králové, další ze svých osvětově vzdělávacích přednášek, které pravidelně pořádá pro studenty středních škol a širokou veřejnost na téma tromboembolická nemoc. Setkání se zúčastnilo přes 70 studentů Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Žďáře nad Sázavou. „Myslím, že se situace ohledně informovanosti veřejnosti zlepšila oproti období např. před 10 lety. Třeba u mladých žen před nasazením hormonální antikoncepce již jsou znalosti o problematice trombofilií rozšířené. Ale i přesto je stále nutno o těchto tématech laickou veřejnost informovat, zvláště o projevech tromboembolické nemoci, aby včas vyhledali lékaře a nechodili 14 dní s oteklou a bolavou nohou a pak neskončili v nemocnici až s plicní embolií,“ dodala MUDr. Vlasta Musilová.

CoaguChek

Aktuality

Podpora od Královéhradeckého kraje

14. 1. 2020
Díky podpoře Královéhradeckého kraje, které si velmi vážíme, se nám podařilo nakoupit další přístroje na měření srážlivosti krve a předat je do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde budou pomáhat pacientům s poruchami srážlivosti krve.

DEN s Trombózou

27. 9. 2019
Den 13. října je známý jako Světový den trombózy. V rámci osvětové činnosti Nadačního fondu Aquapura bychom Vás rádi pozvali na Den s Trombozou, který se bude konat 14.10.2019 v Aupark Hradec Králové. Dozvíte se vše o tromboembolické nemoci, od prevence až po rady jak prožít co nejsnazší život s touto nemocí. Akce je zdarma a všichni jste srdečně zváni. Těšíme se na Vás!
» archiv aktualit
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí