„Život je o každém okamžiku…“

Péči o nemocné se srážlivostí krve v Pardubické nemocnici zkvalitní dar od nadačního fondu AQUAPURA


 

Odebrat pacientovi krev, poslat do biochemické laboratoře a poté čekat na výsledky. Tomu je konec. Stanovení dalšího průběhu léčby u skupiny pacientů užívajících léky na ředění krve se na kardiologickém oddělení a oddělení úrazové chirurgie Pardubické nemocnice zrychlí. Lékařům pomůže dar od nadačního fondu AQUAPURA, který jim byl předán na konci prosince.

Obě pracoviště získala přístroj k měření INR a dvě balení testovacích proužků. „Dosud jsme tento přístroj měli jen na neurologickém oddělení, kde rychlý výsledek krevní srážlivosti u pacientů, kteří berou léky na ředění krve, je velmi důležitý pro jejich další léčbu. Lékaři díky němu získají okamžitě potřebné informace. Zdravotní péče o nemocné se tak zrychlí, což je důležité zejména při léčbě akutních stavů," uvedla ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková.

INR test ukazuje hodnotu srážlivosti krve při užívání Warfarinu. Na základě tohoto vyšetření se následně upravuje dávkování léku. „Týká se to velkého počtu pacientů s arytmiemi, po embolii nebo trombóze," uvedl primář kardiologického oddělení Jan Matějka a dodal: „Když je léčba Warfarinem nadměrná, hrozí krvácení. Pokud je nedostatečná, lék nepůsobí a nebrání trombóze. INR testem zjišťujeme optimální medikaci, aby lék působil správně."

Zkouška krevní srážlivosti se provádí odběrem krevního vzorku v rozpětí zhruba jednoho týdne až jednoho měsíce. Dosud si však lékaři na kardiologii i úrazové chirurgii museli počkat. „Krev jsme odebírali ze žíly a posílali do laboratoře. Výsledky jsme znali až za 30 až 60 minut," uvedl primář Matějka.

Dar od nadačního fondu AQUAPURA práci lékařů zrychlí a přivítají ho i sami pacienti, protože kontroly krevní srážlivosti INR při užívání Warfarinu je nutné provádět pravidelně. Přístrojové vyšetření je nenáročné a rychlé, používá se kapilární krev odebraná z konečku prstu. Výsledek je znám během dvou minut po nanesení vzorku krve.

„Jde o testování point of care, tedy v místě péče o pacienta a bez laboratorního zázemí. To znamená výrazně lepší komfort a nezanedbatelnou časovou úsporu. Budeme znát výsledky rychle a okamžitě můžeme rozhodnout o dalším postupu," uvedl primář Matějka.

Nadační fond AQUAPURA se jako jediný v ČR zaměřuje na pomoc pacientům s poruchou srážlivosti krve a přístroji k měření INR dovybavuje nemocnice již sedmým rokem. „Působení nadačního fondu začínalo v Královéhradeckém kraji, rozšířilo se do celé republiky a jsme rádi, že jsme darem zdravotnického vybavení mohli přispět i ke zvýšení kvality péče o pacienty právě v Pardubickém kraji. Na základě dlouholetých zkušeností s těmito přístroji věříme, že budou jak lékaři, tak pacienti spokojeni,“ řekl Pavel Staněk, zakladatel nadačního fondu AQUAPURA.

CoaguChek

Aktuality

Podpora od Královéhradeckého kraje

14. 1. 2020
Díky podpoře Královéhradeckého kraje, které si velmi vážíme, se nám podařilo nakoupit další přístroje na měření srážlivosti krve a předat je do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde budou pomáhat pacientům s poruchami srážlivosti krve.

DEN s Trombózou

27. 9. 2019
Den 13. října je známý jako Světový den trombózy. V rámci osvětové činnosti Nadačního fondu Aquapura bychom Vás rádi pozvali na Den s Trombozou, který se bude konat 14.10.2019 v Aupark Hradec Králové. Dozvíte se vše o tromboembolické nemoci, od prevence až po rady jak prožít co nejsnazší život s touto nemocí. Akce je zdarma a všichni jste srdečně zváni. Těšíme se na Vás!
» archiv aktualit
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí